Proč si lidé kousají nehty

Mezi špatnými návyky je nejběžnější hřebík. A nejhorší je, že to dělají jak děti, tak dospělí. Dokonce ani věda nemůže vysvětlit, s čím je toto chování spojeno. Ačkoli k tomuto tématu existuje mnoho názorů. Pokusme se podrobně zvážit teorie, které se snaží vysvětlit, proč si lidé kousají nehty.

Stres a neklid

Na základě nejběžnějších teorií vzniká na pozadí stresu špatný zvyk. Lidé začnou kousat nehty, aby se rozptýlili a relaxovali. Stává se také, když je člověk v napjatém stavu nebo o něčem přemýšlel.

Podle průzkumu se mnozí z nich v průběhu pracovního procesu zabývají ořezáváním nehtů: přemýšlením o současných situacích nebo obavami z práce. Z dotazovaných se 28% respondentů zapojilo do kousání nehtů.

Velmi často je důvodem tohoto chování nakupování. Kupující tak ukazují všechny trápení obtížných rozhodnutí. Dalším místem je ekonomická otázka. Finanční potíže téměř každého z nich vedou k neklidnému stavu, a tedy k návyku. Také kousání nehtů vyvolává úzkost pro své blízké. V každém případě i ta nejmenší úzkost způsobuje touhu "vytáhnout" ruce do úst.

Tajné nebo potlačené touhy

Na základě konceptu neo-freudiánů je touha po kousnutí nehtů obdobnásebeuspokojení. Pokud je masturbace považována za něco hanebného a nepřijatelného, ​​pak je hřebíkování na nehty přijatelnější v sociálním prostředí. Tento faktor vysvětluje takový počet milovníků kousání nehtů.

Behaviorální geny nebo způsob vypůjčení od rodičů

Lidé říkají, že dědičnost je viníkem tohoto zvyku. Říká se, že se do toho zapojili rodiče, to znamená, že jejich potomci budou dělat totéž. Nemůžeš tady něco udělat? ..

Ale vinu za genetiku. Toto chování je jednodušší. Často se děti snaží kopírovat své rodiče kolem: zvyky, chování, mluvení atd. Sledování, jak táta nebo maminka kousne nehty, dítě automaticky začne dělat totéž. A geny s tím nemají nic společného. Rodiče však musí kontrolovat své činy, pokud nechtějí čelit stejnému problému se svým dítětem.

Agresivita a hněv

Následující teorie uvádí, že touha po kousnutí nehtů nastává při každém výbuchu agrese. A nejzajímavější je, že tento pocit vzniká ve vztahu k sobě samému. Sebeobviňování a podněcování vyvolávají špatný zvyk. Mnozí, samozřejmě, nesouhlasí s tímto názorem, říkají, že kousají nehty, ale zároveň necítí za nimi "hřích". Autoři teorie však tvrdí, že tito lidé prostě vědí, jak potlačit své emoce a pocity, ale podvědomě všechno vypadá velmi odlišně.

Duševní porucha

Psychiatři tvrdí, že špatný zvyk jeznamení nutkavé obsedantní poruchy. Toto onemocnění může být chronické, progresivní nebo epizodické. V každém případě, lidé, kteří mají rádi nibbling, nedobrovolně dostávají rušivé, znepokojující nebo děsivé myšlenky. V psychologii se nazývají posedlostmi. Tato kategorie lidí se neustále a neúspěšně snaží zbavit rušivých emocí. Ale, bohužel, dělají to ve stejném rušivém způsobu s pomocí nudných akcí, například, okusování nehtů nebo kroucení kroutí na prst.

Křehké nehty

Další příčinou vzniku špatného návyku je křehkost nehtové ploténky. V tomto případě se nehty neustále odlupují nebo odlupují. Proto je pro mnoho, jednoduchý způsob, jak odstranit poškozené nehty je kousání. Někteří se dokonce snaží vylepšit tvar nehtové desky. U těchto lidí není vždy možné najít pilník na nehty nebo nůžky na nehty. Pro ně je považováno za zcela normální provádět manikurové procedury pomocí zubů.

Jak se zbavit zlozvyku?

Zvyk hlodavých nehtů nevznikl dnes ani včera. Byla po mnoho let a po celou dobu se lidstvo snaží najít účinný způsob, jak se jednou provždy zbavit „hlodavce“.

Všechny tyto metody boje jsou omezeny na:

  • mazání nehtové desky látkami, které nejsou příliš příjemné pro chuť a vůni;
  • fyzický trest někoho, kdo byl „uloven“ po ohýbání nehtů;
  • v našich dnechNejoblíbenější a populární metodou je profesionální manikúra.

Existují však způsoby, jak prolomit zvyk a pro různé kategorie lidí.

Například hypochondrové nebo lidé, kteří mají strach z různých nemocí, stačí vysvětlit, k čemu mohou hlodat nehty. V důsledku toho vznikají mikrotrhliny, kterými může docházet k infekci. Za druhé, ne pouze oblast kolem nehtu, ale také nehtová deska může trpět tímto. Pro tuto kategorii lidí je to docela přesvědčivé skutečnosti.

Prodloužení nehtů je vhodné pro kulhavé lidi. Je nepravděpodobné, že by chtěli „přilepit“ k akrylové látce. A krása nechce zkazit.

Fanoušci přírodních metod se mohou pokusit oškrábání nehtů mýdlem, nejlépe ekonomickým. Postup pro okusování poté, co nemají chuť. Místo mýdla, můžete použít speciální hořké laky, například "Uncussion".

Máte-li křehké nehty, pak jediným způsobem, jak se zbavit škodlivých závislostí, je jejich posílení. To lze provést pomocí vitaminových komplexů a léčiv s dostatečným obsahem vápníku. Doporučuje se také pravidelně provádět solné lázně. Kromě posilování těchto procedur dočasně nechte sladit nehty, jinými slovy „bez chuti“ pro okusování.

Se zvýšenou úzkostí, a to je hlavní příčinou špatného návyku, je nutné se starat o odstranění provokujících faktorů. V tomto případě lékaři doporučují behaviorální léčbu,to znamená konfrontovat faktory, které způsobují strach a úzkost. Takové postupy pomáhají snížit úzkost a naučit se ovládat své emoce. Léčba by měla být kombinována s použitím sedativních léků.

Jak rychle se zbavíte zvyku kousání nehtů, závisí na vašem přání. Takže pokud chcete mít krásné a dobře upravené nehty, pak projevte vůli. A po chvíli budete ohromeni, když se podíváte na lidi, kteří si kousnou nehty.