Proč se nehty rozpadají

Stav našich nehtů je známkou zdraví všech orgánů a tělesných systémů. Velkou nepříjemností pro každého z nás může být olistění nehtů na nohou, navzdory nepoškozené a svědomité péči o nehty. Co by se mohlo stát? Jak zabránit této nepříjemné skutečnosti? Podrobněji se budeme zabývat příčinami problému, prevencí a jeho léčbou.

Příčiny rozpadání a laminování nehtové desky na nohách

Hřebíkový talíř se skládá z tvrdého rohovinového potahu, který se skládá z karotenových vrstev, které těsně přiléhají. Pod vlivem mechanických nebo chemických faktorů, dokonce i mezi těmito hustými vrstvami, se může vytvořit mezera, která se s časem zvětšuje: neht může prasknout a v důsledku toho se objeví trhlina. Navíc trhlina nevybere svou trajektorii, může být vytvořena podél nehtové desky a dokonce i napříč.

Navrhujeme podrobněji posoudit hlavní příčiny trhlin a mezer na noze:

 1. Slabý imunitní systém, protrahovaná onemocnění, nedostatečné užívání vitaminů v potravinách. Tyto faktory jsou vždy zobrazeny na vzhledu - křehké nehty, suchá a drsná kůže rukou se zlomí, vlasy začnou vypadávat, na nehtech se objevují mikrotrhliny.
 2. Onemocnění plísňové infekce nehtové ploténky.
 3. Dědičnost.
 4. Mechanická a chemická poranění při styku s výrobky domácí péče.
 5. Porucha technologie v umělé oblastiprodloužení nehtu, když je nehtová deska vystavena silným mechanickým a chemickým účinkům. Tyto chyby jsou prováděny nízkoúrovňovými specialisty.
 6. Důvodem oslabení a rozpadání nehtů může být také časté používání lakového povlaku a nižší kvality.
 7. Časté nošení v blízkosti a vyrobené z obuvi z umělých materiálů.

Známky onemocnění plísňové infekce nehtu

\ t

Nejčastější a hlavní příčinou rozpadání nehtové ploténky je plísňová infekce. To je velmi nepříjemný pohled. Za prvé, kůže začíná odlupovat mezi prsty. Tento proces je doprovázen svěděním a pálením. Poté, co se tyto bubliny objeví, které prasknou a začnou tvořit praskliny a vředy. V případě zjištění těchto jevů okamžitě kontaktujte odborníka - kosmetologa, dermatologa. Ošetření houby je poměrně dlouhý a zdlouhavý proces. V případě předčasného a nesprávného ošetření se houba může rozšířit na zdravé nehty. Dermatofyty pomalu pronikají hluboko do nehtové ploténky, poškozují ji, zanechávají za sebou žluté skvrny nebo jasně žluté pruhy. Ředěný hřebík ze stran kvasinek, po kterém se nehet začne pozadu za postelí a stává se nažloutlou. Infekce bakteriálního původu se může zapojit do procesu rozbíjení nehtů a dokonce vyvolávat hnisání.

S výhradou již existující poruchy výživy nehtů,které mohou být způsobeny jinými chorobami, takzvané onychomykózy v medicíně mohou být vyvolány plísňovými houbami. Plíseň nehtů pomáhá změnit pigment nehtové destičky. Ona může získat nejen žlutou barvu, ale také zelené, hnědé, modré a dokonce i černé. V tomto případě zůstává poškození nehtu povrchní. Pouze v žádném případě byste si neměli stanovit diagnózu sami. Koneckonců, porážka nehtové destičky může být spuštěna několika houbami.

Léčba plísňových infekcí nohou

\ t

Najednou řekneme, že je téměř nemožné léčit houbové onemocnění sami. Neexistuje žádný univerzální způsob, jak léčit tuto zákeřnou infekci. Nejprve potřebujete:

 1. Absolvovat testy a být vyšetřen lékařem.
 2. Odstraňte příčinu plísně.
 3. Naneste protizánětlivou mast.
 4. Přísně dodržujte doporučení lékaře, používejte systémové a lokální antifungální přípravky (speciální vitamíny pro nehty, masti, laky, gely, tablety).
 5. U složitějších forem onemocnění je nezbytné uchýlit se k používání vrtaček s různými typy trysek, aby se vyloučilo zesílení nehtů, nebo aby šel k chirurgovi.

Proces léčby plísňové infekce je velmi dlouhý a pracný. Léčba může trvat 2-3 týdny až několik měsíců. Moderní léky produkují velmi přetrvávající antifungální účinek. Přispívají nejen ke zničení houby, ale také k celkovému zlepšenístav nehtové desky. Terbinafin je například dostupný v tabletách a jako sprej pro externí použití. Tento lék inhibuje a ničí houbu. Je také smrtící pro spóry plísní. To plně pomáhá zbavit se plísňové infekce a očistit celé tělo patogenů.

Prevence

Nejpříznivějšími rozmnožovacími místy pro houby na nohou jsou teplé místnosti s vysokou vlhkostí. Všichni si udržujeme čistotu ve vlastních lázních, ale nemůžeme zaručit bezpečnost veřejných prostranství. Ve vodních parcích, bazénech, lázních, saunách se používají speciální antimykotika. Vývoj plísní se bohužel neustále vyvíjí. Tyto parazity se přizpůsobují jakémukoliv prostředí, přežívají v nich a mutují. Proto nejvhodnější prevencí nehtové houby v tomto případě bude důkladné mytí nohou antibakteriálním gelem nebo mýdlem po každé návštěvě veřejného prostranství - bazén, sauna, lázeň, aquapark.

Návštěva pouze kvalifikovaných a schválených specialistů na pedikúru a manikúru. Konec konců, často fungální infekce se dostanou do našeho těla po kosmetických salonech. Všechny druhy ran, řezů, prasklin a otřepů jsou otevřenými branami pro jakoukoli infekci, ne pouze plísňovou infekci. Buďte opatrní s nohama. Suché kukuřice, zarostlé nehty, praskliny, zkosené paty, ostny jsou úrodnou půdou pro reprodukci různých bakterií.

Je třeba také zapomenout na nejvícezákladní pravidla hygieny: mytí rukou a nohou, použití hydratačních krémů a pleťových vod, éterických olejů, vitamínů k posílení nehtů, kompetentní péče o nehty. Aby se zabránilo plísni, můžete použít protiplísňové laky, které mohou sloužit jako podklad pro lakování laku a zároveň chránit nehet.

Shrněme tedy preventivní opatření:

 1. Nikdy nenoste boty někoho jiného.
 2. Boj nohou pocení.
 3. Noste kvalitní a pohodlnou obuv.
 4. Po návštěvě veřejných prostranství ošetřete nohy antifungálním sprejem nebo gelem.
 5. Dodržujte denní hygienu nohou.
 6. Na pláži noste pantofle.
 7. Důvěřujte pouze osvědčeným odborníkům na manikúru a pedikúru.
 8. Jezte více vitamínů, které pomohou posílit nehtovou destičku. Jedná se o vitaminy skupin A, E a C, které zlepšují růst nehtů - vitamínů skupiny B a jódu. Vápník poskytne pevnost nehtům, křemíku - pružnost, železo - správná struktura nehtů a síra vám ušetří nehty a kůžičku z různých zánětlivých onemocnění.