Příčiny prasklých pat

Tento společný problém nejen kazí vzhled nohou, ale také činí chůzi obtížnou, bolestivou. A to vše začíná banální malou drsností, která se dostává do malých trhlin, prohlubuje se a v nepřítomnosti péče se stává bolestivými prasklinami. Nejčastěji se to děje v létě, ale někdy se to děje v chladném období. Jaké jsou příčiny problému? Co přispívá k vzniku trhlin na patách?

Především chápeme, že léčba jakéhokoliv onemocnění začíná zjištěním příčin jeho vzniku. A pouze jejich odstranění, můžete se zapojit do terapie. Pak přinese výsledek.

Zdravá kůže na patách by měla být elastická, hladká, tlustá, protože je to noha našich nohou, která přebírá váhu celého těla. Když se pružnost kůže změní pro horší, podélné mělké jizvy se objeví - úrodná půda pro infekci, houby, nečistoty, pak dochází k dermatitidě, pak praskání paty.

Nejčastější příčinou trhlin na patách je sušení kůže v horkém období, kdy člověk chodí v otevřené botě nebo naboso na horkém písku na zemi. Poté kůže ztrácí vlhkost, pružnost a z takového konstantního efektu se promění v neestetické trhliny.

Další neméně běžnou příčinou praskání je stísněná a nepohodlná obuv, která způsobuje nerovnoměrné napětí kůže na patách, nesprávné rozložení tělesné hmotnosti na chodidlo. V tomto případě již přestýden po nošení takových bot bude pata reagovat nejen se suchostí a drsností, ale také s výskytem prvních bolestivých podélných linií. Tento důvod je více znepokojen ženami, které se snaží ignorovat bolest v nohou ve snaze o módu, aby jejich nohy bzučely večer a dávaly první signály nepohodlí a budoucích problémů. Proto, úzké a nepohodlné boty, i ty nejmodernější a originální, by neměly ztmavit celkový zdravotní stav a stav nohou.

Další příčinou tohoto problému, spíše u žen, je nevyvážená výživa. Mnoho zástupců krásné poloviny lidstva často stravuje, omezuje se na tuky a vitamíny. A nedostatek těchto látek vždy negativně ovlivňuje pokožku. To je nedostatek vitamínů A, F, E.

Existují závažnější důvody pro vznik trhlin v chodidlech. Vyžadují pomoc specialistů v léčbě, protože je jen zřídkakdy dokáže odstranit sám. Jedná se o plísňová onemocnění a endokrinní poruchy. Například často může být porucha štítné žlázy nebo diabetes mellitus doprovázena výskytem trhlin na patách. Gastritida a další problémy gastrointestinálního traktu přispívají k jejich výskytu. Pokud mluvíme o diabetu, v tomto případě budou trhliny hodně zraněny. A to je způsobeno angiopatií, tj. Vaskulárním poškozením, které se vyvíjí v této nemoci. Když je krevní oběh poškozen, cévy v nohách trpí jako první. Krev je především zdrojem nejen kyslíku, ale také živin. Za tímto účelemDůvodem porušení krevního oběhu v kůži jsou trofické změny. Ztrácí svou elasticitu, dehydratuje. A ztráta vlhkosti ve stratum corneum porušuje integritu struktury. Vznikly trhliny. S diabetes mellitus jsou praskliny velmi často infikovány, takže byste měli být zvláště pozorní k jejich tvorbě.

Pokud jde o houbu, která se vyvíjí na povrchu nohy, přispívá k procesu keratinizace, tj. Zahušťování kůže. A čím silnější je, tím méně odolná může být prasklá.

Další relevantní příčinou tvorby trhlin je chudokrevnost s nedostatkem železa. Nedostatek železa v tkáních postupně vede k dystrofickým změnám. Tato látka se používá pro syntézu enzymů a proteinů a v její nepřítomnosti je buněčná struktura narušena. A právě v epiteliálních buňkách je takový deficit nejvíce pociťován, což se projevuje estetickým vzhledem nohou.

Dermatitida je také často příčinou trhlin na patách. S ním se kůže stává podrážděnou, náchylnou k traumatizaci, výskyt mikrotrhlin, které se zapálí, prohloubí a stanou se hlubokými.

Kromě hlavních faktorů, které způsobují výše uvedený problém, může být příčinou i obezita, špatná hygiena nohou, dědičnost.