Jaké je nebezpečí formaldehydu v laku na nehty?

Co si dáváte pozor při nákupu laku na nehty? Mnozí odpoví, že volba spadá do škály barev navrhovaných produktů. Pokud však mezi našimi čtenáři budou budoucí matky, řeknou, že jejich volba je založena na bezpečnosti laků. Tito zákazníci se zajímají zejména o to, zda je formaldehyd obsažen v laku na nehty. Koneckonců, tato složka může poškodit zdraví žen. Přečtěte si více o tom, jak nebezpečný je formaldehyd v laku na nehty.

Je to děsivé?

Formaldehyd v laku na nehty hraje roli konzervačního prostředku, který prodlužuje životnost výrobku. Zdálo by se, že v konzervačních prostředcích je to špatné? Tyto látky jsou však jiné. Formaldehyd je jed, který kromě prodloužení trvanlivosti kosmetiky negativně ovlivňuje i naše zdraví. Proto je považován za velmi škodlivý. Procento nebezpečí lakování závisí na koncentraci této látky. Dokonce i mírné překročení této míry může vést k vážným následkům.

Proč tento konzervační prostředek přitahuje výrobce? Samozřejmě, levné! Proto mohou být produkty pochybné kvality rozpoznány pouze přítomností formaldehydu v něm. Není divu, že přední společnosti zabývající se výrobou a prodejem laků na nehty odmítly tento konzervant používat ve svých výrobcích.

Všimněte si, že v Evropě je postoj k formaldehydu poměrně vážný. Přípustná rychlost této konzervační látkypři lakování by neměly překročit 0,2%. Bohužel ruskí výrobci nedodržují tato pravidla, takže na policích našich obchodů můžete najít obrovské množství laků, šamponů a další kosmetiky s koncentrací formaldehydu 0,5 nebo dokonce 1,0%. Kromě toho je v případě detergentů přípustné použití tohoto konzervačního prostředku, protože šampon nevytváří dlouhý kontakt s lidskou kůží a samotný formaldehyd ve vodném roztoku postupně snižuje jeho koncentraci. Nicméně, v produktech nehtů, překročení přípustné dávky tohoto toxinu ohrožuje rozvoj různých patologií pro lidi. Koneckonců, jed po velmi dlouhou dobu je v dlouhodobém kontaktu s nehty a není vyplavován obyčejnou vodou.

Jak to funguje?

Při nanášení laku na nehty, nemůžete ani hádat, jaká nebezpečí si kladete na své zdraví. Po asi 12 hodinách dosahuje absorpce formaldehydu svého vrcholu. Od 10 do 80% jedu se dostane do lidské krve. Tato látka má zároveň schopnost absorbovat se pod nehtovou desku, proto je velmi těžké se jí v budoucnu zbavit. A vezmeme-li v úvahu skutečnost, že většina domácích laků na nehty nepřekračuje přípustnou koncentraci formaldehydu desetinásobně, pak následky pro lidské zdraví mohou být katastrofální.

Je třeba poznamenat, že hlavní příčinou delaminace talířů nehtů, jejich ředění a zabarvení je použití laku, který obsahuje dotyčnou konzervační látku.Přes toto, někteří bezohlední výrobci prodávají nástroje obnovit poškozené nehty založené na stejném formaldehyde. To je důvod, proč odborníci doporučují, aby všechny ženy před nákupem jakékoli prostředky pro péči o ruce studovat složení kosmetiky.

Existuje alternativa?

V současné době velký počet výrobců laků na nehty upustil od používání formaldehydu a nahradil jej užitečnými látkami, které nejsou horší než konzervační látky při řízení skladování kosmetických prostředků. Alternativní možností byla například kyselina palmová, která má přirozený původ. Takže laky na nehty s takovým konzervačním prostředkem, můžete bezpečně koupit a používat i během těhotenství.

Výběr bezpečného laku

Ve skutečnosti takové laky existují, mohou být rozpoznány značkou na etiketě „5-free“. To znamená, že složení těchto produktů neobsahuje formaldehyd, formaldehydové pryskyřice, toluen, kafr a dibutylftalát - spíše nebezpečné toxiny. Další kategorie bezpečných laků je označena značkou „3-free“. V jejich složení nenajdete ani formaldehyd, toluen a dibutylftalát. Pokud se opravdu bojíte o své zdraví, pak je lepší zaplatit o něco více a koupit přesně tyto bezpečné analogy. Mimochodem, tyto laky udržují na nehtech déle než levné.

Nyní víte, co je formaldehyd, takže se můžete sami rozhodnout: pokračovat v používání laků s obsahem nebo dávat přednost vícedrahé, ale zcela bezpečné analogy, které zdůrazní krásu vašeho měsíčku a zachová zdraví.